Subiektywna ocena regeneracji (Plik do pobrania)

Chcąc jak najdokładniej określać odpowiedzi organizmu na obciążenia treningowe, nasz proces kontroli musi również uwzględniać czynniki psychiczne.

Oprócz zwykłej obserwacji zachowań, trener może gromadzić też informacje związane z subiektywnymi odczuciami podopiecznego. 

W tym właśnie celu, na podstawie swoich doświadczeń, opracowałem prosty kwestionariusz, dzięki któremu, w wybranych etapach przygotowań mógłbym porównać dane i określić, jak mój organizm reaguje na trening.

Elementy kwestionariusza

  1. Imię i Nazwisko
  2. Data (tutaj wpisujemy okres, w czasie którego zapisujemy nasze dane)
  3. Kolejne dni (w tej wersji jest to 7 dni)
  4. Długość snu (w godzinach)
  5. Jakość snu
  6. Odczucie zmęczenia
  7. Wola trenowania
  8. Apetyt
  9. Motywacja
  10. Ból mięśni
  11. Irytacja
  12. Tętno (wykonujemy pomiar tętna spoczynkowego od razu po przebudzeniu, leżąc w łóżku)​

Wybrane elementy kwestionariusza oznaczamy znakiem „X”.

Kiedy gromadzić dane

W zależności od potrzeb możemy korzystać z tego narzędzia w różnych momentach przygotowań, na przykład:

Przyjmijmy, że mój organizm jest wypoczęty i wiem, że za tydzień wyjeżdżam na zgrupowanie. W takim wypadku przez najbliższy tydzień będę uzupełniał kwestionariusz, żeby określić poziom wyjściowy mojego samopoczucia. W ostatnim tygodniu zgrupowania (lub nawet przez cały okres jego trwania), gdy obciążenia będą już znaczne, uzupełnię go po raz kolejny.

​Dzięki temu, po zakończeniu obozu będę mógł porównać dane i zobaczyć, jak mój organizm reagował na bodźce. W połączeniu z systematycznie zapisywaną treścią treningów w zeszycie treningowym będę miał bardzo cenne dane, które przydadzą mi się w przyszłości.

Kwestionariusz ten można oczywiście rozbudowywać oraz dostosowywać do własnej dyscypliny sportowej zarówno dla siebie (zawodnik) jak i swoich podopiecznych (trener).

Pin It on Pinterest